"Długa 7 w Powstaniu Warszawskim"
 1. Kartki I wydania książki (około 130 stron) zawierające tekst były skanowane na skanerze przy użyciu kreatora skanera i aparatu fotograficznego, dostępnego w systemie Windows XP.

 2. Kartki I wydania książki (20 stron podwójnych) zawierające dokumenty i fotografie tekst były skanowane na skanerze o dużej rozdzielczości w wyspecjalizowanej firmie. Wyniki zostały zapisane na płytce CD, łączna objętość plików wynosiła 240 MB. Wcześniej próbowano skanować na domowym skanerze, a także wykonywać zdjęcia aparatem cyfrowym, ale wyniki nie były zadawalające.

 3. Pliki zawierające tekst były konwertowane do postaci edytowalnej programem optycznego rozpoznawania znaków ABBYY FineReader.

 4. Pliki zawierające fotografie i dokumenty były przetwarzane programem IrfanView, wycinano fragmenty obrazów i konwertowano w taki sposób, aby zachować odpowiednią jakość przy zmniejszonej objętości plików.

 5. Na podstawie otrzymywanych plików cząstkowych były tworzone kolejne wersje II wydania z wykorzystaniem programu Microsoft Word - format A4, czcionka 13 Arial, marginesy 25 mm.

 6. Dokonywano szczegółowej korekty odtworzonego tekstu poprzez "ręczne" porównywanie do I wydania.

 7. Przy opracowywaniu uzupełnień skanowano posiadane dokumenty i odznaczenia na domowym skanarze.

 8. Po otrzymaniu całości tekstu sporządzono indeksy na podstawie czterech niezależnych wykazów "słów kluczowych" przygotowanych w czterech kopiach pliku końcowego. Otrzymywane indeksy były kopiowane do wersji ostatecznej. Jej objętość w postaci Wordowskiej na 200 str. wynosiła ponad 35 MB.

 9. Drukowanie II wydania książki nastąpiło na podstawie pliku w formacie PDF uzyskanego programem PDFCreator, po elektronicznym zmniejszeniu do formatu B5 amerykańskiego. Objętość wersji PDF-owej przy jakości wydruku 1200 dpi wynosiła 16 MB.

 10. Odrębną sprawą było zaprojektowanie i wykonanie okładki. Wstępnie zaplanowałem 3 warianty przedstawione poniżej:

  I Projekt Okładki II Projekt Okładki III Projekt Okładki

  Wybrałem z nich wariant trzeci, który po kilku modyfikacjach przyjął postać ostateczną:

  Ostateczny projekt okładki

 11. Po uzyskaniu całości wersji elektronicznej książki wykonano wydruk próbny. Na jego podstawie wykonano poprawki kilku stron i skierowano książkę do wydrukowania całego nakładu.